Drón Tuning
A VTX egy három az egyben megoldás, ami antenna, kamera és transmitter is egyben, ezért nem véletlenül nevezik a kamera nélküli drónok csodaszerének, mivel nagyon könnyedén varázsolhatsz szinte bármelyik kamera nélküli drónodból egy FPV élőkép közvetítésére alkalmas kamerás drónt.
De akár a már meglévő kamerás drónodra is felszerelheted és ezzel igencsak megnövelheted az FPV élőkép közvetítésének a hatótávolságát. Persze ezt csak az olcsó vagy közép kategóriás drónoknál érdemes használnod, profi drónoknál mint például a DJI Mavic 2 Pro teljesen felesleges.
FPV élőkép tuning (Eachine TX03 VTX & FPV receiver)
Eachine TX03 VTX bemutató
Ebben a cikkben az Eachine TX03 VTX-ről lesz szó ami ugye mint említettem, antenna, kamera és transmitter is egyben, tehát teljesen megfelel erre a célra.
Szükséged lesz egy FPV élőkép vételére alkalmas eszközre is, ami akár lehet az okostelefonod ha egy FPV receivert használsz hozzá, mint például az 5.8G UVC FPV OTG Receiver.
Ha van VR szemüveged, akár azt is használhatod, ha beleteszed az okostelefonodat és csatlakoztatod az FPV receivert a mikro USB porton keresztül.
Írtam is egy drón tuning cikket erről „Drón Tuning – Nagy hatótávolságú FPV élőkép okostelefonon keresztül„, itt részletesebben bemutatom az FPV receivert és azt, hogy hogyan tuningolhatod kicsit az FPV élőkép vételét.
Viszont, ha van egy jó minőségű FPV szemüveged mint például a Fat Shark Dominator, akkor természetesen azzal is használhatod a VTX-et.
Mivel az Eachine TX03 VTX egy teljesen különálló egység, így simán felszerelheted szinte bármelyik drónodra, még a legkissebbekre is, mivel a súlya mindössze 5 gramm és akár lakáson belül is FPV drón pilótaként repülhetsz vele.
Szerintem ez hatalmas élmény, ezért mindenképpen megéri kipróbálnod!
Ezen kívül az FPV pilótaként való repülés gyakorlásához és elsajátításához is kiválóan alkalmas.
Mielőtt összetörnéd a drága kamerás drónodat az FPV repülés gyakorlása közben, szereld fel a VTX-et egy olcsó de jó minőségű drónra, mint például a JJRC H31 és máris elkezdheted a gyakorlást. Ez a drón nagyon strapabíró, így tökéletesen alkalmas az FPV repülés gyakorlásához.
Az Eachine TX03 VTX-et egy külső 2.5-5V-os akkumulátorral tudod üzemeltetni, így a JJRC H31 drón 3.7V-os 400mAh-es LiPo akkumulátoránál nem is lehetne jobb választásod.
Az akkumulátorokat annó még itt vettem a GearBest webáruházban a JJRC H31 drónomhoz. Milyen jó döntés volt így utólag! 🙂
Ezek az akkumulátorok pille könnyűek és a 400mAh-es kapacitás is teljesen megfelelő, így csak ajánlani tudom őket.
Érdemes megemlítenem, hogy az Eachine TX03 VTX 72 csatornával rendelkezik és háromféle teljesítmény fokozatot tudsz rajta beállítani.
Ezek lehetnek 25, 50 és 200mW erősségűek. Ha lakáson belül repülsz akkor a 25mW általában elég szokott lenni, viszont lakáson kívül ha messzebbre szeretnél repülni a drónoddal, akkor érdemes a maximális 200mW-ot használnod.
Egy 600TVL képfelbontású, nagylátószögű 120 fokos kamerával van felszerelve, ami FPV repüléshez szerintem tökéletesen alkalmas.
Mivel egy „4 Leaf”, azaz négy leveles antennával rendelkezik, ami ugye körkörös polarizációt eredményez, így a nagyhatótávolságú FPV élőkép vétele garantált.
Itt nem merek távolságokról beszélni, mivel ez nagyban függ a drónod teljesítményétől, az antennáktól amiket használsz és ugye a távirányítótól is.
Kültéren eddig csak a kedvenc JJRC JJPRO X5 EPIK drónommal használtam az Eachine TX03 VTXet és az 5.8G UVC FPV OTG Receivert, az eredmények pedig fantasztikusak.
Körülbelül 500-600 méterig kiváló volt az FPV élőkép közvetítés, messzebb viszont nem tudtam vele repülni, mivel beindult az automatikus hazatérés funkció.
Gondolom azért mivel elértem a távirányító maximális hatótávolságát, ugyanis ha a drón nem érzékeli a távirányító jelét, akkor automatikusan visszarepül a kiindulási pontra.
Valószínűleg a következő drón tuningban a távirányítót is fel fogom turbózni, hogy kicsit messzebb tudjak repülni.
Nemrég kipróbáltam az Eachine TX03 VTX-et lakáson belül a JJRC H31 drónommal is, és valami eszméletlen jókat szórakoztam vele. Készítettem pár fotót a drónról és a VTX-ről, hogy könnyebb legyen elképzelni hogyan is néz ki az egész.
Már nagyon várom, hogy kicsit jobb idő legyen és kint is kipróbáljam, mivel ezzel a drónnal nem kicsit lehet szántani a levegőt!
Viszont ezzel a drónnal FPV pilótaként nem könnyű repülni lakáson belül, sok gyakorlás szükséges hozzá, ezért ha egy sokkal könnyebben irányítható drónt keresel, akkor erre a célra az egyik legalkalmasabb drón a TIANQU VISUO XS809S lehet, mivel nagyon stabilan repül és az ára is mindössze tizenpárezer forint.
Ha kérdésed van, vagy szeretnél még hasonló cikkeket olvasni, akkor itt feliratkozhatsz a Facebook csatornámra.
Addig is jó repülést és drón tuningolást kívánok! ?